Kada nas zima pozdravi, a proljeće je pred vratima, mnogi vlasnici konja s uzbuđenjem žele pustiti konje na ispašu. Međutim, postoje neki potencijalni problemi kojih treba biti svjestan i mjere opreza koje treba poduzeti prilikom prelaska konja na proljetnu ispašu.

Opcije zimskog izlaska na pašu

Vaš proljetni prijelaz ovisit će o tome je li vaš konj cijelu zimu ostao na pašnjaku ili je bio u štali s povremenim izlascima u ispust.

Kako bi se zaštitili pašnjaci i potaknulo brzo proljetno bujanje, vlasnici konja se potiču da drže konje izvan pašnjaka tijekom zimskih mjeseci. Konji su u početku aktivni na pašnjacima, ali tijekom zime krmno bilje miruje i ne može se oporaviti od ispaše. Kada je tlo mokro, konjska kopita lako zbijaju tlo i oštećuju korijenski sustav biljaka. Kada se konji drže na pašnjacima cijelu zimu, pašnjacima je potrebno više vremena za oporavak u proljeće.

Međutim, držanje konja u boksu cijelu zimu nije dobro rješenje. Umjesto toga, preporučuje se korištenje male površine pašnjaka. Ta mala površina koja nije namijenjena uzgoju stočne hrane, već držanju konja izvan pašnjaka kada uvjeti nisu idealni za ispašu. Konje držane u ovim područjima preko zime morat će se postupno prebaciti na novu proljetnu travu kada zima završi i kada se pašnjaci oporave u proljeće.

S druge strane, neki vlasnici ne mogu zatvoriti svoje konje preko zime i umjesto toga im dopuštaju da ostanu na pašnjacima tijekom cijele sezone. Ti će se konji postupno prebacivati ​​na novu travu kako ona raste i neće zahtijevati od vlasnika konja da upravljaju pristupom u istoj mjeri kao oni čiji su konji bili zatvoreni tijekom zime.

Neki konji provode cijelu zimu u ispustu

Neki konji provode cijelu zimu u ispustu

Zašto postupno prijeći na proljetne pašnjake?

Većina vlasnika konja svjesna je da konje treba polagano prebacivati na bilo koji novi izvor hrane. Mikrobi koji nastanjuju probavni trakt konja razlikuju se ovisno o tome što jede. Kada se prehrana promijeni, mora se promijeniti i mikrobna populacija. Nagla promjena hrane ne daje mikrobnoj populaciji vremena da se prilagodi i može uzrokovati kolike ili proljev. Stoga preporučujemo polagani prelazak na novu hranu tijekom nekoliko tjedana. Prelazak sa sijena na proljetnu pašu nije drugačiji.

Ranoproljetne pašnjačke trave također imaju vrlo visok sadržaj nestrukturnih ugljikohidrata tijekom proljetnog rasta, što može biti problem za određene konje. Nestrukturni ugljikohidrati uključuju šećere, fruktane i škrob. Ovi ugljikohidrati važan su izvor energije za konje, ali mogu izazvati laminitis kod nekih konja s određenim zdravstvenim stanjima (kao što su laminitis, disregulacija inzulina, metabolički sindrom konja i Cushingov sindrom). Ako imate konja s ovim zdravstvenim problemima, trebali biste se posavjetovati sa svojim veterinarom o tome treba li vašem konju dopustiti ispašu ili treba ograničiti pristup proljetnim pašnjacima.

Metode prelaska na proljetne pašnjake

Ako su vaši konji bili zatvoreni tijekom zime, morat ćete ih polako prebaciti na proljetne pašnjake. Najbolje je pričekati da pašnjaci malo narastu prije ispaše kako bi biljke imale dovoljno vremena za oporavak od zime i rast novog lisnog tkiva.

Kada su pašnjaci spremni za ispašu, počnite s kratkim razdobljima ispaše prvih nekoliko dana (15-30 minuta dnevno). Polako povećavajte periode ispaše za dodatnih 15-30 minuta dnevno dok konj ne počne pasti 3-4 sata dnevno. Nastavite s ovim razdobljem ispaše još tjedan ili dva prije nego što prijeđete na željeno dnevno vrijeme izlazaka. Ako je moguće, odredite vrijeme nakon hranjenja sijenom ili žitaricama tako da konj ne bude jako gladan kada mu se ponudi trava.

Brnjice za ispašu su drugo rješenje za smanjenje unosa pašnjaka ako se vrijeme izaska na pašu ne može postupno mijenjati. Brnjica omogućuje konju da pije vodu i uzima male zalogaje trave, sprječavajući ih da konzumiraju velike količine krme. One mogu smanjiti unos trave za 30-80%, a mnogi čimbenici utječu na njihovu učinkovitost. Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i pogrešaka dok ne pronađete stil brnjice za ispašu koji odgovara vašem konju, ali srećom ima ih mnogo na tržištu. Kada isprobavate brnjice za ispašu, imajte na umu da će konju trebati neko vrijeme da nauči kako se njome služiti (pogotovo ako je nikada prije nije imao). Konj će i dalje trebati dodatnu krmu (sijeno) kada ju nema.

Iako je proljeće najočiglednije vrijeme za prelazak vašeg konja na pašu, možda biste trebali razmotriti ove prakse svaki put kada vam se pridružuje novi konj. Na primjer, ako kući dovedete novog konja koji je bio na lošem pašnjaku, ali vaša farma ima pašnjak visoke kvalitete, možda biste ga trebali postupno prebaciti na novi pašnjak. Ako ste na ispaši rotacijski i vaš je konj morao provesti vrijeme na otvorenom bez trave ili u boxu, tada biste ga trebali postupno upoznavati s pašnjakom.

Niska proljetna trava

Što ako je moj konj cijelu zimu bio na pašnjaku?

Konji koji su zimu proveli na pašnjaku, prijeći će na proljetnu travu tako što će pasti odmah kad počne rasti. U početku će biti dostupno vrlo malo trave pa je konji neće moći puno pojesti. Kako bude dolazilo više trave, njihov probavni trakt će se prilagođavati novom izvoru hrane. Nastavite hraniti sijenom u proljeće kako biste pomogli u prijelazu.

Iako je to manje poželjno iz perspektive biologije biljaka i zdravlja pašnjaka, to znači da će većina konja biti dobro ako ih se izbaci dok pašnjaci ozelene u proljeće. Iznimka bi bili konji skloni laminitisu ili disregulaciju inzulina, jer u proljetnoj travi on može postati prilično visok i uzrokovati neželjene zdravstvene probleme. Uvijek je najbolje posavjetovati se sa svojim veterinarom kada donosite odluke o ispaši za konje sklone laminitisu.

Obnovljena proljetna trava

Zaključak

Za one koji su svoje konje držali izvan pašnjaka tijekom zime, vrlo je primamljivo pustiti konje na pašnjak čim trava počne zeleniti. Međutim, neki zdravstveni problemi mogu se pojaviti ako je prijelaz na ispašu iznenadan. Slijedeći metode navedene u ovom članku pomoći ćete da vaši konji i pašnjaci budu zdravi.