Pet konja koji su predmet sudskog spora na zagrebačkom Hipodromu godinu dana nisu izašli iz boksa

Izvor fotografije; sportskiobjekti.hr
U veljači 2024. godine, Jutarnji list je objavio članak o slučaju zanemarivanja konja na zagrebačkom Hipodromu. Prema izvješću, pet arapskih konja provelo je više od godinu dana zatvoreno u boksovima, bez adekvatne njege i mogućnosti izlaska na otvoreno. Ovaj zanemareni tretman doveo je do ozbiljnih zdravstvenih problema kod životinja, uključujući atrofiju mišića, probleme s kopitima i psihološki stres.
Konji su u lošem stanju, vide im se kosti, uznemireni su, a boksovi su pod lokotima.
Grad Zagreb je reagirao na ove navode, ističući da su angažirali ovlaštene veterinare koji redovito pružaju zdravstvenu skrb konjima, dok djelatnici Hipodroma ulažu napore u hranjenje i čišćenje boksova, iako to nije njihov redovni posao. Grad je također naveo da će, ukoliko se vlasnik konja ne javi u dogledno vrijeme, biti primorani premjestiti konje na odgovarajuću skrb izvan Hipodroma, o trošku vlasnika.
S druge strane, vlasnik konja, kirurg Miroslav Kinčl, tvrdi da već 17 godina ima konje na Hipodromu te da je štalu u kojoj su se nalazili kupio i uredio. Prema njegovim riječima, konje su premjestili iz zadnje staje za galopere koja je bila puna, a njega su pokušali natjerati na potpisivanje nepovoljnog ugovora. Nakon što je to odbio, njemu i trenerici njegovih konja, Dubravki Prekrat, zabranjen je ulaz, kao i njegovom veterinaru. Zbog toga je pokrenut sudski spor između njega i Grada.
Ovaj slučaj izazvao je reakcije udruga za zaštitu životinja, poput Prijatelja životinja, koji su pozvali na hitnu intervenciju veterinarske inspekcije.
Također, novinarka Aurora Weiss objavila je fotografije konja s vidljivim znakovima zanemarivanja, uključujući propala leđa i znakove duševnog oboljenja.
Ovaj događaj potaknuo je širu raspravu o uvjetima u kojima se drže sportske životinje te o potrebi za strožim nadzorom i regulacijom u tom području.
Mi vas pitamo tko sada u ovom slučaju zapravo brine o životinjama? Hipodrom, koji im je omogućio barem čišćenje boksova i hranu, ali ne i osnovnu stvar i pravo životinje; njegovo kretanje? Ili brine vlasnik koji ne želi potpisati ugovor koji mu ne odgovara dok njegovi konji pate? Ne morate biti vlasnik konja ili veliki znalac kako biste znali da konjima treba kretanje i adekvatna skrb za njegovo fizičko i psihičko zdravlje.
Ovaj slučaj, podsjeća na onaj iz 2023. godine kada su iz ustanove koja upravlja Hipodromom korištenje onemogućili dijelu korisnika za koje navode kako nemaju ugovore i ne plaćaju boksove za konje. Tome se žestoko protivio predsjednik galopskog saveza Enimark Ponjević čiji su konji tada također ostali na hipodromu pod lokotima.
Zaključiti svakako možemo da se o dobrobiti konja najmanje brine dok traju sudski sporovi i razna prepucavanja.
Izvor informacija; Jutarnji.hr, Dnevno.hr, Zagreb.info
Kako konji reagiraju na promjene vremena i kako im pomoći
/u Konj, VeterinaRad s konjima u zimskim mjesecima, savjeti i preporuke
/u KonjBožićne poslastice za konje
/u Konj